czwartek, 10 kwietnia 2014

Myśli i słowa Jana Pawla II


W świątecznym numerze Salve Regina chcemy opublikować refleksje na temat nauczania Jana Pawła II, szczególnie w odniesieniu do znanych jego myśli i słów, tych myśli, które pamiętamy lub tych, które powinniśmy pamiętać. Poniżej przekazujemy myśli, które znaleźliśmy na stronach www.  Wybierz jedną myśl i napisz od siebie, jak to rozumiesz. Co wg Ciebie Papież chciał nam przekazać w tych słowach. Swoje refleksje wyślij na adres: kidm218@hotmail.com lub napisz tu w miejscu komentarza do posta.

1.    Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto „rozdaje”, kto zdolny jest dawać.
2.      Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
3.      Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny.
4.      Droga do celu to nie połowa przyjemności, to cała przyjemność.
5.      Jak można kochać Boga który jest niewidzialny, nie kochając człowieka który jest obok nas.
6.      Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni.
7.      Modlić się znaczy dać trochę swojego czasu Chrystusowi, zawierzyć Mu, pozostawać w milczącym słuchaniu Jego Słowa, pozwalać mu odbić się echem w sercu.
8.      Naukowiec nie jest twórcą prawdy, ale jej odkrywcą.
9.      Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.
10.  Proszę was:
– abyście mieli ufność nawet wbrew każdej waszej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
– abyście od niego nigdy nie odstąpili
11.  Społeczeństwo powinno być zorganizowane w taki sposób, aby żony i matki nie były praktycznie zmuszone do pracy poza domem, i aby wówczas, gdy kobieta stanowi poświęcić się całkowicie rodzinie, rodzina ta mogła godnie żyć i rozwijać się.
12.  Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.  
13.  Szukanie świętości jest sprawą prywatną tylko w tym sensie, że nikt nie zastąpi człowieka w jego osobistym spotkaniu z Bogiem.
14.  Wstyd mi. Prezydent stoi, kardynał stoi – a ja siedzę.
15.  W obliczu współczesnych form ubóstwa, których jak wiem nie brakuje w naszym kraju, potrzebna jest dziś -  «wyobraźnia miłosierdzia» (…) Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny, wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei.

1 komentarz: