środa, 30 września 2015

Dookoła jest rytm. Piosenka Zając.

Dookoła jest rytm. Piosenka Zając.

Utwory muzyczne zapisujemy nutami  o różnych wartościach rytmicznych. Czasem zamiast nut na pięciolinii wstawia się pauzy, które oznaczają przerwę.  Nuty ułożone są w taktach oddzielonych kreskami. O tym, gdzie znajdują się kreski, decyduje metrum.
Dolna cyfra informuje, jaka wartość rytmiczna jest miarą w takcie. O tym, ile miar będzie w takcie, informuje górna cyfra. Pierwszy dźwięk w takcie jest mocniejszy od pozostałych.

Sieciowe pogaduchy

Pierwszym szeroko stosowanym programem do komunikacji internetowej była usługa ICQ od angielskiego zdania I seek you (Szukam cię). Program stworzyli studenci z Izraela w roku 1996.  W Polsce podobny program nazywał się Gadu Gadu (GG) i powstał w roku 2001. Obecnie najbardziej znane programy do komunikacji internetowej to Facebook i Skype.
Z Facebooka można korzystać od 13 roku życia. Przeczytaj notatki o tych programach ze stron Wikipedii i odpowiedz na następujące pytania: 
Kiedy powstał Facebook i jak się nazywa jego twórca?
Kto stworzył komunikator Skype i ile ma użytkowników (dane z roku 2010)?  

wtorek, 22 września 2015

Klasa 5, muzyka na jesienna pogodę. Grajace powietrze.

Instrumenty dęte.
Źródłem dźwięku w tych instrumentach jest drgające powietrze. Wysokość dźwięku zależy od wielkości instrumentu. Im dłuższy, tym dźwięk jest niższy. Barwa dźwięku zależy od materiału, z którego zbudowany został instrument. Instrumenty dęte mogą być drewniane lub blaszane.


Słuchamy:
Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759), Muzyka na wodzie.


Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku

Gramy utwór Antonio Vivaldiego: Wiosna (Cztery pory roku).
Utwór znajduje się na stronach kidm218.blogspot.com (opublikowany ze strony https://www.youtube.com/user/youcanplayit/videos)

Zdanie 1. Przygotuj informacje o "XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i"m. Fryderyka Chopina"

Informacje znajdziesz w Wikipedii
np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Konkurs_Pianistyczny_im._Fryderyka_Chopina
  

Klasa 6, lekcja 3. W rytmie poloneza i bossa novy

Polonez (fr. polonaise: taniec polski) – reprezentacyjny polski taniec narodowy (dawniej dworski). 
Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, tańczony najpierw wśród ludu, znany w swym pierwowzorze - chmielowym z drugiej połowy XVI i początku XVII wieku. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą. Tańczony był na rozpoczęcie balów, również obecnie inauguruje niektóre imprezy, dla podkreślenia ich uroczystego charakteru (np. studniówki lub balu absolwentów).
Polonez – muzyczna forma taneczna oparta na tańcu polonez. Poloneza charakteryzuje ostinatowy rytm, metrum nieparzyste 3/4, dostojny charakter, umiarkowane tempo. Polonez jest obok mazura i krakowiaka najstarszym polskim tańcem.

Bossa nova (port. "nowa fala") jest stylem muzyki brazylijskiej Pierwszy album w stylu bossa nova – Canção do Amor Demais – nagrała Elizeth Cardoso w roku 1958, muzykę do poezji Viniciusa de Moraesa skomponował Antônio Carlos Jobim.

poniedziałek, 21 września 2015

Czas miniony, czas obecny

Czas miniony, czas obecny. Piosenka „Siekiera, motyka”
„Siekiera, motyka” to jedna z najbardziej popularnych zakazanych przez okupanta piosenek. Śpiewali ja w latach wojny pod oknami domów, na ulicach i w tramwajach nie tylko dorośli, ale także twoi rówieśnicy – choć ryzykowali przy tym własnym życiem.


czwartek, 17 września 2015

Klasa 4 Co się dzieje w sieci

Sieć komputerowa - grupa komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych. 
Login - indywidualny identyfikator lub pseudonim użytkownika komputera.

Administrator konta – osoba mająca pełne uprawnienia do zarządzania komputerem. W naszych szkolnych komputerach administrator nazywa się : Nauczyciel
 

Klasa 6

Każdą piosenkę czy utwór wokalny można wykonać z towarzyszeniem  dowolnego instrumentu, zespołu instrumentalnego, a nawet całej orkiestry. Można tez śpiewać bez akompaniamentu. Takie wykonanie nosi nazwę a cappella.

środa, 16 września 2015

Klasa 5, Klawiatura to jest to


Klawiatura komputerowa składa się ze 101 do 104 klawiszy i podzielona jest na następujące sekcje:
  1. Klawisze alfanumeryczne
  2. Klawisze sterowania kursorem (ze strzałkami)
  3. Klawisze specjalne (np. shift, alt, ctrl..)
  4. Klawisze numeryczne (po prawej stronie)
  5. Klawisze funkcyjne (F1, F2 …)
Ćwiczenia pisania bezwzrokowego na stronie: pisaniebezwzrokowe.pl

Struny i smyczki


Klasa 4, lekcja 3.

Gra na instrumentach smyczkowych polega na pocieraniu strun smyczkiem trzymanym w prawej ręce oraz na skracaniu strun palcami lewej ręki. Na skrzypcach gra się w rożny sposób. Kiedy muzyk pociera struny smyczkiem, to mówimy, że gra arco (czytaj arko). Czasem grający nie używa smyczka, tylko szarpie struny placem. Ten sposób grania to pizzicato (czytaj: piccikato).

czwartek, 10 września 2015

Wszystko śpiewa dokoła



Klasa 6,
Temat 2: Wszystko śpiewa dokoła
Śpiew a cappella. Słowo oznacza kaplicę i początkowo określało styl muzyki wykonywanej  w kaplicy lub w kościele. Obecnie określenie a cappella dotyczy śpiewu bez akompaniamentu i nie ma już bezpośredniego związku z  kaplicą.

Warto wiedzieć.
Nawet najliczniejszy, kilkudziesięcioosobowy chór śpiewający jedna i tę sama melodię to chór jednogłosowy. Chór wielogłosowy nie musi wcale być liczny, wystarczy, że jest p0odzeilony na glosy, z których każdy śpiewa swoja partię (melodię), inną niż pozostałe.